Всеки начинаещ има проблеми с пеенето.
Ето нашите съвети как да поддържате гласа си в кондиция:
Пийте много вода. Препоръчват се шест до осем чаши на ден.
Ограничете приема на напитки, които съдържат алкохол или кофеин. Те могат да причинят на тялото загуба на течности и да причинят изсъхване на гласните гънки и ларинкса. Алкохолът също дразни лигавиците.
Ако имате проблеми със гласа , попитайте Вашия лекар, кои са най-безопасните лекарства.
Нашите съвети за поддържане на здравословен начин на живот и хранене:
Да не се пуши и да се избягва тютюнев дим,който дразни гласните гънки.
Избягвайте да ядете пикантни храни.Те могат да причинят стомашна киселина в гърлото или хранопровода и пречат на пеенето.
Включете изобилие от пълнозърнести храни, плодове, и зеленчуци в диетата си.Тези храни съдържат витамини А, Е и С. Те също така ще ви помогнат лигавиците на гърлото да са здрави .
Физическата умора има отрицателен ефект върху глас.
Упражнявайте се редовно. Упражнението увеличава издръжливостта и мускулния тонус. Това помага да се осигури добра стойка и дишане, които са необходими за правилното говорене и пеене.
Избягвайте използването на вода за уста за лечение на лош дъх.Той може да бъде резултат от проблем, като в най-ниската степен инфекции в носа, синусите, сливици, белите дробове
Използвайте гласа си, мъдро:
Все пак не прекалявайте с вашия глас. Избягвайте да говорите или пеете, когато гласът ви е дрезгав или уморен.
Щадете гласа си, когато сте болни. Болестта поставя допълнителен стрес на вашия глас.
Избягвайте използването на крайностите на вашия гласов диапазон, като крещенето или шепненето. Говоренето твърде силно и твърде тихо може да стресира вашия глас.
Практикувайте техники за дишане, когато пеете или говорите. Не разчитайте единствено на гърлото си. Певците и говорителите често използват упражнения, които подобряват този вид контрол на дишането. Говорейки от гърлото, без подкрепа на въздуха, поставя под голямо натоварване гласа.
Избягвайте да говорите на шумни места.Това причинява натоварване на гласа.
Помислете за вокална терапия при специалист който има опит в с проблемите на гласа и може да ви научи как да го използвате по най-добрия и здравословен начин.
Проблеми с пеенето на по-високи тонове !
Упражнение за загряване
Правете това упражнение в момента: Изправете се и се опитайте да докоснете пръстите на краката си, без да сгъвате коленете си. Обърнете внимание колко надолу, можете да се наведете. Опънете прасците. Всички знаем, че разтягането е важно, ако искате да докоснете пръстите на краката си .Както спортистите загряват предварително мускулите си ,така и певците трябва да загряват гласните си връзки преди пеене.
Вашият глас е мускул. Това означава, че колкото повече го използвате правилно, толкова по-гъвкав ще стане с течение на времето.Точно, както се опитвате да докоснете пръстите на краката си.
Ако работите и опъвате гласните мускули всеки ден, в крайна сметка мускулите свикнат с опъването и става по-лесно и по-удобно да пеете височините.
Първи стъпки: Как да пеете високите тонове
Изисква се практика. Но аз искам да ви покажа как да пеете високи тонове, без да натоварвате вашия глас.
1. Лицето да излъчва спокойствие
На първо време освободете напрежението от лицето, вратът, раменете.
Щирокото отваряне на устата не решава проблемът с високите тонове. Напрежението на лицето,изпъкналите жили на вратът само влошават положението.
Един чудесен начин да се освободи напрежението е с пръстите на ръцете си да загреете мускулите около челюстта. Да отворите и затворите устата няколко пъти, за да предотвратите евентуалния и блокаж от рязкото отваряне при високите тонове.
Направете въртеливи движения с вратът и раменете за да ги загреете и освободите от напрежението.
2. Вдишайте
Със сигурност сте го чували многократно,но правилното дишане е важна част от правилното пеене. Особено за високите тонове.,без да натоварвате гласа.
Важно е да запомните, че въздухът ви е нужен за да промените като цяло своето звучене.
От него се определя тембъра, цветът, силата, стабилността на вашият глас.
Поставете ръцете си върху диафрагмата (точно над стомаха) и направете дълбоки вдишвания. Стойката ви трябва да е в изправено положение.
Не забравяйте, че не е необходимо да повдигате раменете , за да поемете дълбоко дъх. Не вкарвайте въздух в горната част на дробовете си.Опитайте да изпълните долната част където е диафрагмата..
Направете няколко големи вдишвания и почувствайте как диафрагмата се разширява.
Сега бавно издишайте със звука “сссссссс”. Опитайте се да направите това, без да има прекъсвания в дишането. Отпуснете бавна, чиста и постоянна струя въздух със “сссссссс”, докато издишате напълно.