ВРЪЗКАТА НА ПЕЕНЕТО С ДИШАНЕТО
Връзката на пеенето с дишането. Каква е тя?
Не можем да пеем без въздух !
Подкрепата на дишането е от важно значение, за да ни помогне да създадем стабилен звук.
Въздуха при вдишване, когато се използва правилно, стартира вибрациите в ларинкса, които след това се предават в резонансните кухини. Там обогатения тон с помоща на въздушната струя го изтласкваме напред към слушателя.
Разбира се, всички сега се питате, как упражненията ни помагат да можем да пеем по-добре?
А, не е ли това, към което се стремим ?
Нека да разгледаме нашите основни дихателни упражнения и да подчертаем връзката между различните упражнения и начина, по който пеем.
Легнете по гръб на равна повърхност или в леглото, със свити колене и опора на главата, както е показано на снимката.
Поставете едната ръка върху горната част на гърдите, а другата точно под гръдния кош, където е диафрагмата. Това ще ви позволи да усетите как тя се движи, докато вдишвате и издишвате.
Както си спомняте за основно упражнение ние се учихме как да възпроизвеждаме устойчив звук “сссссс” с нашия въздух, контролирайки обема и стабилността му.
Упражнение 1
Вдишвайте през ноздрите бавно, равномерно и дълбоко, докато мислено броите едно, две, три, четири и т.н. Гърдите ви трябва да останат неподвижни. Задръжте дъха си, като мислено си броите до 4-ри секунди. Стегнете коремните мускули, докато издишвате през свитите устни бавно, произнасайки звука, сссссссс .
Упражнението може да се изпълнява и в изправено положение.
Упражнение 2
БАВНО ВДИШВАНЕ С ВНЕЗАПНО ИЗДИШВАНЕ
Вдишайте бавно, задръжте дъха за четири секунди и след това изпуснете енергично въздуха на един дъх през устата.
Упражнение 3
РАЗШИРЯВАНЕ НА РЕБРАТА
Поставете ръцете отстрани на кръста палците сочат назад. Направете шест кратки вдишвания през носа си, придвижващи ребрата постепенно насрани с всеки дъх. Задръжте дъха за 2 секунди и издишайте през устата с шест къси издишвания, прибирайки ребрата обратно с всяко издишване.
Упражненията за дишане тренират нашата диафрагма и околните мускули да бъдат по-гъвкави и да ни помагат при изпяването на бързи песни .
Обратно на това се случва при пеенето на баладите, където се изисква да използваме повече от техниките за поддържане на дълги ноти и за променяне на динамиката .
Поемането на въздух никога не се прави по средата на фразите.Трябва да се зареждат дробовете с малко въздух на всеки удобен интервал между думите, в съответствие с пунктуацията.
Това е изключително важно за песните ни, когато трябва да поддържаме дълга фраза на финала и трябва да запазим звука стабилен.
Също от особено важно значение за нашето пеене е когато трябва да изпълняваме силен звук, при който мускулите трябва да могат да поддържат по-голямо налягане .
Не за подценяване е и когато упражняваме, как да възпроизвеждаме гъвкави, стакати, бързи звуци или когато имаме да изпеем много думи във фраза .
ОБАДЕТЕ НИ СЕ СЕГА НА ТЕЛ. 0886 423 244 И СИ ЗАПИШЕТЕ ЧАС !